Site icon Pelicious

Razlika med mafini in cupcakesi

Mafini in cupcakesi sta 2 vrsti sladic, ki sta k nam prišli iz Amerike. Tradicionalno sta obe sladici dokaj suhi in težki. Na naših prostorih kjer smo bolj nagnjeni k lahkim, sočnim in puhastim sladicam tradicionalne verzije mafinov in cupcakesov težko najdejo svoje mesto. Kljub temu smo jih s časom prilagodili svojemu okusu. Tako cupcakesi kot mafini so v naših receptih veliko lažji, sočnejši in mehkejši. A razlika med njimi vseeno ostaja. V tem članku lahko preberete kakšni so tradicionalni mafini, kakšni tradicionalni cupcakesi, kakšna je razlika med njimi in kako jih prilagodimo našem okusu.

Kaj imajo mafini in cupcakesi skupnega?

Obe sladici sta pripravljeni in podobnih sestavin. Med glavne sestavine obojih spadajo maslo ali olje, sladkor, mleko, moka in pecilni prašek. Osnovnim sestavinam so pogosto dodani še drugi okusi. Obe sladici pečemo v luknjastem pekaču, prav tako se oboji običajno pečejo v papirčkih.
Kako lahko iz enakih sestavin pripravimo 2 različni sladici? Skrivnost je v razmerju sestavin in postopku priprave. Posledično pride tudi do drugačne teksture in oblike, ki te dve sladici ločita med seboj.

MAFINI so tradicionalno pripravljeni tako, da najprej zmešamo skupaj mokre sestavine, ločeno zmešamo skupaj suhe sestavine. Suhe sestavine nato na hitro primešamo v mokre. In testo je pripravljeno. Tradicionalno se za pripravo mafinov uporablja večnamensko moko. Pogosteje so pripravljeni z oljem. Testo je bolj gosto in težko. Vanj se dodajajo druge kreme in sestavine v kosih kot so npr. sadje, koški čokolade, kikirikijevo maslo, nutella ipd. Krema se na njih ne brizga saj bi bila sladica v tem primeru pretežka celo za ameriške želodce. 🙂

Kaj pa pri nas?
Mafine pripravljamo tako z maslom kot z oljem. Ker jih običajno hranimo izven hladilnika, maslo v njih ne vpliva na trdoto zato je priprava z maslom dokaj pogosta. Najpogosteje jih pripravljamo kar z navadno gladko moko tip 500. Enako kot ostali, tudi mi v njih dodajamo različne dodatke.
Kaj pa izgled?
Mafini morajo med peko vzhajati tako, da na vrhu naredijo visok razpokan kupček nad robom modela. Zgornji vrh mafina mora biti zlato zapečen. V Ameriki so hrustljavi in zapečeni vrhovi mafinov tako priljubljeni, da jih je možno kupiti brez spodnjega dela mafina, ki je ovit v papirček. Sladica pa je znana pod imenom “muffin tops”. Obstajajo celo posebni nizki pekači z okroglimi vdolbinami, ki so posebej namenjeni peki mafinovih vrhov.

Pri CUPCAKESIH pa se stvar nekoliko bolj zaplete.


Tradicionalno so pripravljeni z maslom. Maslo in sladkor je najprej potrebno puhasto zmiksati, šele nato se v maso dodajo ostale mokre sestavine. V zadnjih letih se je v Ameriki razširila tudi uporaba olja namesto masla. Na koncu se postopoma vmešajo še suhe sestavine. Masa mora biti nežna in popolnoma gladka. Američani cupcakse pripravljajo s posebno moko za torte, ki jo imenujejo “cake flour”. Pri nas nekaj podobnega (ne pa čisto istega) poznamo pod imenom “krušna moka”. Ta ima nižjo vsebnost beljakovin (po navadi 10-13%). Ameriška moka za torte je bolj fino mleta in običajno tudi posvetljena. Zaradi bolj lahke in zračne strukture te moke naj bi bili cupcakesi še toliko bolj lahki. Tradicionalni cupcakesi imajo na vrhu vedno tudi kremo. Američani najpogosteje v ta namen uporabljajo maslene kreme različnih tekstur, vrst in okusov. Te obdržijo obliko več ur tudi na sobni temperaturi in ne topijo večine posipov, sladkornih mas ter ostalih dekoracij.

Kako pa se cupcakesov lotevamo pri nas?
Prvotni razliki sta v različnih sestavinah tako testa kot tudi krem. Ker cupcakese hranimo v hladilniku, zaradi masla v testu na nizkih temperaturah hitro postanejo trdi. Prav tako so po teksturi posledično tudi bolj suhi. Cupcakesi se pri nas zato pogosteje pripravljajo z oljem ali mešanico masla in olja. Olje testo zrahlja in mu doda sočnost, ki se obdrži tudi več dni. Ker pri nas “cake flour” ni na voljo v prosti prodaji, krušna moka pa ni čisto popolna zamenjava cupcakese enako kot mafine pripravljamo z gladko moko tip 500. Vendar je v receptih moke običajno manj. Vanje vse pogosteje dodajamo še razne kreme in prelive, ki poskrbijo za dodatno sočnost in preplet okusov.
Tudi maslene kreme pri nas niso med najbolj priljubljenimi. So dokaj težke in običajno zelo sladke. Sicer so najprimernejše za brizganje in najbolj obdržijo obliko, a vseeno raje posegamo po lažjih kremah. Najboljši približek maslene kreme, ki je lažji, odporen na toploto in zelo okusen je pudingova maslena krema. Pogosto na cupcakse brizgamo še razne mascarpone kreme, ki ob pravilni pripravi lepo obdržijo obliko. Žal se tako okrašeni cupcakesi v hladilniku hitro začnejo sušiti saj jih ne moremo pokriti brez, da bi pokvarili dekoracijo na njih. Domači peki/arice pogosto na cupcakse brizgajo še stepeno sladko smetano. Žal pa z njo ni mogoče nabrizgati lepih gladkih oblik brez mehurčkov, prav tako se na sobni temperaturi hitro stopi. Kot sem že povedala cupcakese težko zaščitimo, smetana pa nase hitro veže vonj iz hladilnika, ki se znatno pozna na okusu. Brizganje sladke smetane na cupcakse se zato v profesionalnih vodah redko prakticira. Sušenje in prenos vonja ter okusa do neke mere lahko preprečimo s shranjevanjem v škatlah.

In oblika?
Cupcakesi morajo biti rahli, mehki in veliko nižji od mafinov. Zgornja plast mora biti ravna in ne razpokana. Na cupcakse prave oblike, lažje naravnost in lepo nabrizgamo kremo, saj se ta ne vaga po kupčku na sredini. Ker so bolj lahki jih krema dopolnjuje. Sladica je sicer med bolj nasitnimi, a vseeno ni pretirano težka.

Kljub razlikam se pri nas izraza pogosto mešata med seboj. Tudi poznavanje dela s sestavinami je slabo. Marsikoga pogosto razjezi, ker so mafini vzhajani in počeni ali ker so cupcakesi nizki. Razlike so majhne, osnovne sestavine podobne. Ko izbirate med recepti bodite pozorni na obliko sladice na sliki, saj so tudi v receptih ti dve pogosto napačno poimenovani. Če je pečeno testo visoko in ima več moke v receptu je ta primeren za mafine. Če je sladica na sliki gladka, nizka in ima manj moke pa je recept primeren za cupcakes. Testo z maslom je bolj trdo in suho, testo z oljem pa mehkejše in dlje časa obstojno.

Sledite mi lahko tudi na INSTAGRAMU(klik) in FACEBOOKU(klik)

Ostale članke v učilnici najdete TUKAJ.

Moja mnenja o pekovskih izdelkih si lahko preberete TUKAJ.

Vse moje recepte pa najdete TUKAJ.