Estetika in kvaliteta tort po naročilu
Pravijo, da imajo vsake oči svojega malarja. In to vsekakor drži kot pribito. Kljub temu, pa pri oblikovanju slaščic obstajajo standardi, ki ogromno razkrivajo o kvaliteti izdelave in sestavin, spretnosti tortopekarijev/ic, izpiljenosti njihove tehnike dela ter času, ki je vložen v izdelavo torte.
Tehnično dodelane tortice bolj padejo v oči in so na pogled estetsko privlačnejše.
Članek je namenjen tako tistim, ki tortice izdelujete, kot tudi tistim, ki tortice kupujete. Kvaliteta dekoracije je namreč poleg okusa velik faktor tudi pri postavljanju cene tort. Več o cenah in okusih bom pisala v prihodnje. Ta članek pa naj vas usmerja kako torto pregledati in na podlagi izgleda določiti njeno stopnjo kvalitete. Tortopekarjem naj bo v vodilo pri izdelavi dekoracije, ostalim pa v pomoč pri odločanju kje tortico naročiti.
V zapisu se osredotočam predvsem na večino dizajnov okroglih, kvadratnih in pravokotnih tort, ki ne narekujejo posebnih tehnik dela. Za torte drugih oblik, mnogi izmed teh standardov ne veljajo.
CELOST
Torta mora biti cela. Ne sme bit počena, udarjena ali na kakršen koli način skrušena. Skrušene torte kažejo na nespretnost pri rokovanju s tortami, počene pa na neprimerno izbiro sestavin, količin , podlag ali nedodelano tehniko obmazovanja.
RAVNOST
Idealno naj bi bila torta z vseh strani ravna. Zgoraj ne sme viseti na eno stran, ob straneh pa mora biti stranica torte navpična. Ob strani napihnjene torte so najpogosteje pokazatelj premehkih krem, nepravilno pripravljenega sadja v torti ali premokrega biskvita. Vlaga namreč pod težo zgornjih plasti mehko kremo in biskvite potiska navzven. Torta ima ob straneh zato zaobljeno obliko. V nekaterih primerih se torte ob strani napihnejo zaradi neprave količine premaza pod tičino maso ali pregrobega pritiska na torto med glajenjem tičino mase.
ROBOVI
Robovi torte morajo biti čim bolj ravni in ostri. V kombinaciji z ravnostjo torte so eden izmed težje dosegljivih standardov pri tortah oblečenih s tičino maso in zato eden izmed glavnih pokazateljev spretnosti tortopekarjev. Pri oblikovanju robov se torte pogosto pod pritiskom posedajo. Ostri robovi in hkrati ravna torta so tako dosegljivi le pri precizni izbiri biskvitov, krem in ostalih nadevov v torti, ki so okusni, kompaktni in ravno prav vlažni . Torta mora biti pravilno in natančno obmazana s pravo količino, prave vrste premaza. Le tako ob dodelovanju robov ne bo počila, se posedla, napihnila ali kakorkoli drugače poškodovala.
OBLIKA
Oblika torte mora biti podobna valju pri okroglih tortah, oz. kvadru ali kocki pri pravokotnih in kvadratnih tortah. Obliko torte najpogosteje pokvarita nedodelani ravnost torte in ostrina robov.
STABILNOST
Torta mora biti stabilna. Ne sme se sesedati, posedati, nagibati. Na sobni temperaturi mora zdržati vsaj 1 uro brez da spremeni obliko. Stabilnost torte pove veliko o kvaliteti sestavin in izpiljenosti tortopekarjevih tehnik dela. Tistemu, ki torto prenaša pa omogoči varno prenašanje torte na lokacijo praznovanja.
TIČINO MASA NA TORTI
Tičino masa mora biti na torti cela, čista in lepo poglajena. Strgana, zmečkana, počena, prašna, umazana ali svetleča tičino masa na torti je posledica nespretnosti ali površnosti tortopekarja oziroma slabe kvalitete tičino mase. Prav tako torta ne sme imeti raznih vdolbin in izboklin, ki kažejo na nespretnost ali površnost pri obmazovanju premaza pod maso.
FIGURICE in OSTALA DEKORACIJA IZ TIČINO MASE IZ TIČINO MASE
Figurice morajo biti čiste, prave velikosti, izgled mora spominjati na tisto kar prikazujejo. Oblike morajo biti jasno oblikovane. Na njih se ne smejo poznati prstni odtisi in črte ki nastanejo pri oblikovanju. Figure ne smejo biti raztopljene ali umazane. Vse napake na figurah kažejo na nespretnost ali površnost pri izdelavi.
Enako kot figurice mora biti dekoracija čista, brez prstnih odtisov in ne sme biti raztopljena. Ne sme se zvijati ali upogibati pod lastno težo. Na njej se ne smejo poznati sledovi gnetenja in rezanja.
TORTE S KREMAMI
Na torticah, ki so obmazane s kremami mora biti premaz čim bolj gladek (razen posebnih reliefnih dekoracij). Na njem se ne smejo poznati sledovi strgala, vdolbine ali izbokline, ki jih pri natančni izdelavi z nekaj spretnosti lahko pogladimo.
BRIZGANI KREMNI VZORCI
Če ima torta dekoracijo iz brizgane kreme mora biti ta brizgana povsod enako. Enakost vseh vzorcev je pokazatelj spretnosti izdelovalca in časa vloženega v nanašanje. Sledovi nastavkov morajo biti jasno vidni. Krema se ne sme topiti oz teči s torte. Nestabilna krema, ki nima izrazitega vzorca je posledica premehkih ali pretoplih krem.
PRELIVI
Prelivi na tortah morajo biti gladki, nespackani, teči pa morajo naravnost navzdol. Preliv, ki ne steče s torte je pregost, preliv čez katerega se vidi podlaga pa preredek. Na prelivih se ne smejo poznati sledovi odvečnega preliva, ki kasneje tečejo čez že shlajen preliv.
Vse zgoraj našteto so indikatorji kvalitete izdelave in sestavin. Več standardov, ko torta zadovoljuje, kvalitetnejša je. Hkrati so posledično takšne torte tudi dražje in estetsko privlačnejše. Ker pa gre za ročno delo ne pozabite, da popolnost ne obstaja in da se nesreče dogajajo tudi najboljšim. Strmenje k popolnosti in razvit čut za detajle pa vas bo kljub temu potisnil korak naprej pri dodelanosti vaših sladkih kreacij.
Sledite mi lahko tudi na INSTAGRAMU(klik) in FACEBOOKU(klik)
Moje receptke pa najdete TUKAJ.